servis maticnih ploca hrvatska

Reparacija matične ploče - što Vi trebate znati

reflow reballPratim komentare korisnika već neko vrijeme i stekao sam dojam da kada s pokrene rasprava o popravcima matičnih ploča korisnicima uglavnom nije posve jasno kako i na koji način se vrše takvi popravci, metode koje se primjenjuju te njihove prednosti i nedostatke. Probati ću na jednostavan način približiti onima koje ipak interesira kako i na koji način će se njihov uređaj servisirati jer bitno je.

Medijski je najviše popraćeno zakazivanje BGA čipova vjerovatno jer za te kvarove nije potrebna skupa oprema i znanje koliko je to slučaj kod drugih kvarova koji su u pravilu teži za dijagnostiku a samim time i za popravak. Stoga, prije svega bi o tome trebalo ponešto reći.

Dakle, postoji jedan mit da  kontakti u obliku malih kuglica pucaju te da radi toga dolazi do zakazivanja bga komponente, najčešće grafičkog čipa. Fenomen se pripisuje zlom i pokvarenom bezolovnom lemu. Ideja otklanjanja problema leži u tome da  ako promijenim te kuglice odnsono kontakte, tada riješavamo problem. Ponekada i stvarno je tako, ali ti slučajevi su iznimno rijetki.
Reklo bi se sasvim logično, uvjerljivo i pouzdano riješenje. Nažalost, to je mit kojeg se većina slijepo drži. Neki možda i svjesni toga, drugi ne…..nebitno.

Problem, unatoč uvjerenjima mnogih leži u samom bga čipu. Kao takav on je dotrajao i potrebna je zamjena. Ako se ugradi nov čip, očekivani radni vijek istog je otprilike koliko je radio i do tada a često i mnogo više.

Nešto malo o metodama, reball, reflow ......

Reflow je metoda kojom se lemni kontakti ispod bga kučišta izlažu temperaturama višima od točke tališta ali ispod max dopuštene temperature samog čipa. Čip se ne uklanja s matične ploče niti se mijenjaju kontakti. Cijeli postupak traje oko 3-5  minuta.

Reball je metoda kojom se prvo uklanja BGA čip s ploče, kontakti se mijenjaju te se ISTI čip lemi nazad na ploču. Postupak traje otprilike 20-30 minuta.
Cijene za ovakav popravak se kreću od 400-800kn.

Za one koje zanima malo više klikom na linkove gore možete u detalje vidjeti kako izgleda pojedina metoda te videa u našem servisu.

Može se reći da je raspon cijena poprilično velik za istu uslugu. Je, ali za to postoji razlog. Više o tome ću kroz tekst dalje.

Zašto onda reball i reflow.?
Pa može, kada ustinu dođe do puknuća gore spominjanih lemova. Samo to je poprilično rijetko ali još bitnije nitko od servisera u HR ne može tvrditi da je čip u redu a da je problem u stvari u hladnim lemovima. Za takvo što potrebana je dijagnostička oprema koju nitko od servisera u HR ne posjeduje. Dakle, nagađa se….. I reball tako treba gledati, u okvirima te cijene postoji mala mogućnost da se kvar neće ponoviti. Kod jeftinijih uređaja zakazati će ih oko 20% nakon 5-6mj, Apple je malo žilaviji pa će oni raditi nešto duže.

Zamjena čipa, ukoliko se ugradi uistinu nov čip još ako je nove revizije je najpouzdanije riješenje, ali i najskuplje.

Osim metoda,alat i materijal je bitan kriterij koji mora biti zadovoljen za kvalitetno odrađen posao ali i objašnjava toliku razliku u cijenama.
Alat

Primarni alat koji se koristi za navedene metoda je BGA lemna stanica. Cijene lemne stanice se kreću od 200usd do 35000usd za strojeve optimalne za servise.
S stojevima već od 1000-1500usd se može bez problema zadovoljiti zahtjeve od proizvođača za lemljenje Bga komponente. Realno je za očekivati da onaj koji uloži u opremu 3-4t usd da cijena usluge neće biti ista onom koji uloži 150usd. Neće ni kvaliteta, ali još bitnije javljaju se dodatni kvarovi poput problema s Vram čipovima koji se u pravilu nalaze blizu GPU čipa pa stradaju.
Tu je također i materijal, uzet ću za primjer flux. Flux je ajmo to nazvati pasta za lemljenje. Original Amtech flux košta otplilike 40usd dok kineska kopija istog košta otprilike 4usd. To je ravno 10 puta manje.

Za pisanje ovog članka zavirio sam u arhivu e-pošte te izvukao klijenta kojem sam mijenjao GPU na macbook pro modelu iz 2008 još 2012g. Nakon toga čovjek je dao drugi uređaj, model iz 2011 u drugi servis u ZG gdje su mu neuspješno napravili reball. Otvoreno je rekao da je bio uvjeren kako je svejedno u koji servis će nositi, bio je u ZG pa ga je tamo i pustio. Na tom uređaju je isto tako zamjenjen GPU 2013g.
Mada sam uvjeren u kvalitetu same metode, nije mi bilo svejedno nazvati. Ipak čovjek tvrdi da oba uređaja rade dan danas bez ikakvih problema te da se koriste intezivno (klinci igraju igrice)…..
Dakle od zamjene Nvidija GPU-a na modelu iz 2008 je prošlo 4 godine……Nije do mene i mojih čarobnih prstića, iste rezultate će imati bilo koji servis s istom opremom, materijalom i ugrađenim dijelom.
Isplati li se malo više platiti popravak ili uštedjeti i napraviti reball pa što bude, stvar je na vama.
Servisima je reballing najunosniji i s najmanje rizika posebice ako se koristi jeftin alat i isti takav materijal, jamstvo je uglavnom 3mj što će izdržati većina. U potonijem slučaju troškovi s amortizacijom su svega 50-ak kuna, a vrijeme utrošeno je maksimalno 2 sata.
Na nama, serviserima je da Vam kažemo nedostatke svake od opcija. Ili bi to barem tako trebalo biti.

Reflow

Reflow je najčešća metoda koju koristi prosječan servis u HR. Razlog tome je što za tu metodu popravka potrebno znanje te alat je usitinu zanemariv. U zadnje vrijeme popriličan broj klijenata nam je došlo govoreći da im je zamjenjen čip, napravljen reball a u stvari na matičnoj ploči je napravljen reflow. Upravo radi toga sam se i odlučio detaljnije pozabaviti ovom temom i pokušati na svima razumljiv način objasniti svaku od navedenih metoda popravak matičnih ploča.

Što je u stvari reflow;

BGA cip reflowBGA čip može izdržati određen broj ciklusa grijanja-hlađenja nakon čega dolazi do zakazivanja komponente. Bga čip (Grafički čip, Procesor, Čipset...) je zalemljen na matičnu ploču uz pomoć malenih kuglica lema(od tuda i proizlazi naziv BGA - Ball greed aray). Najčešće 0.5mm pa i manjim. Time se na relativno maloj površini može imati velik broj kontakata. Nerijetko taj broj prelazi i 1000. U nekim slučajevima dolazi do deformacije ili pucanja kuglice te se time više ne ostvaruje kontakt između matične ploče i BGA kučišta. Ideja proizlazi iz činjenice da se prilikom zagrijavanja dotrajale komponente do točke tališta i time se uređaj privremeno osposobljava za rad. Vođeni tom idejom, nikli su razno razni recepti po forumima tipa; popravak-reparacija matične ploče u pečnici. To je išlo toliko daleko da su i stručni časopisi pisali o tim reflow metodi kao učinkovitom riješenju problema. Prvi problem je u tome što do tih pucanja dolazi iznimno rijetko. Svega par posto a najčešće je problem u samom BGA čipu. Drugi problem je što niti jedan servis u HR nema opremu s kojom može s 100% sigurnošću utvrditi ispravnost BGA čipa odnosno potvrditi da je došlo do pucanja navedenih kontakata. I treći problem je osnovno nepoznavanje tematike od strane mnogih servisa računala, razumljivo jer ipak kao što sam već spomenuo ovakvi popravci ulaze u domenu servisa elektronike. Ponajbolji primjer je upravo članak objavljen u VIDI časopisu a kojeg sam obradio kroz video kao i reflow metodu.

Reflow video;

Zaključak; Popravak matične ploče reflow metodom nije pouzdana metoda reparacije matične ploče i ako Vam servis ponudi kao riješenje odnesite uređaj u drugi servis. Uvijek tražite da Vam se na računu detaljno i točno specificira što je rađeno na matičnoj ploči i inzistirajte na jamstvu.

Reflow

Popravak matične ploče

Popravak maticne ploceMatične ploče su napravljene od mnoštva minijaturnih vodova iznimno visoke gustoće koji omogućuju komunikaciju između svih komponenti u računalu poput procesora, radne memorije, grafičke kartice, uređaja za pohranu, USB portova… Za komunikaciju svih navedenih komponenti zadužene su BGA komponente na matičnoj ploči. Na starijim platformama NorthBridge i SouthBridge dok je na novijim većina njih integrirano u procesor. Bga komponente ostvaruju vezu s matičnom pločom putem lemnih kuglica veličine od 0.25-0.76mm. Tim proizvodnim procesom moguće je na svega nekoliko mm2 smjestiti i preko 1000 kontakata. Ako bilo koja od tih 1000 lemnih točaka između matične ploče i BGA čipa defektivna ili je BGA čip defektivan rezultirati će se neispravnom matičnom pločom.

Metode popravka matične ploče

Popravak matične ploče je specifičan popravak u domeni servisa elektronike. Kada matična ploča zakaže uglavnom se  prva informacija traži sa "googla". Vjerujem da se prosječnom korisniku teško snaći u terminima poput reballing, reflow, zamjena čipa i k tome možemo nadodati popriličan broj netočnih informacija. Pokušati ću kroz kratka videa i tekstove opisati metode, njihovu pouzdanost i dati savjete vezane uz popravak matične ploče. Popravcima matičnih ploča ili kako se to popularno naziva, reparacija matične ploče sam se počeo baviti još 2009g. U to vrijeme koliko je meni poznato nije bilo servisa koji su nudili tu uslugu. Danas stvari, bar na prvi pogled izgledaju malo drugačije. Ipak uvjeren sam da iznimno malo servisa u HR nude tu uslugu a da rade kvalitetno i još bitnije s adekvatnim alatom.

Kvarovi na matičnim pločama najčešće su uzrokovani zakazivanjem BGA komponente na matičnoj ploči. Uglavnom čipseta ili VGA čipa. Unazad par godina glavni krivci su NVidia i ATI čipovi. Čak i najkvalitetniji uređaji poput Apple-a nisu izuzeti.

Riješenje; Popravak ili Reparacija matične ploče. Tu stvari počinju biti zanimljive jer za isti kvar imamo tri riješenja.

Reflow

Popravak matične ploče Reflow metodom je servis u kojom se BGA komponenta izlaže temperaturnom šoku te se time privremeno otklanja primarni problem.

  • Poudanost i trajnost iznimno niska.Reflow
  • Potreban alat i znanje zanemarivo.
  • Cijena popravka u HR 200kn do 700kn.

ITelektronika iz gore navedenih razloga ne nudi ovu uslugu.

Popravak matične ploče ovom metodom detaljnije možete pogledati klikom na link ( Reflow ) ili klikom na sliku .

Reball

Reball

Ukratko, reball je metoda popravka matične ploče je servis kojom se BGA komponeta odlemljuje s matične ploče, čisti od ostatka lema te se isti čip lemi natrag na matičnu ploču.

  • Pouzdanost i trajnost je znatno viša od reflow metode, ipak značajno lošije rješenje od zamjene čipa novim.
  • Potreban profesionalan alat
  • Cijena popravka u našem servisu je oko 500kn.

Popravak matične ploče ovom metodom detaljnije možete pogledati klikom na link ( Reball - reballing ) ili klikom na sliku.

 

Zamjena BGA čipa

Zamjena BGA cipaUkoliko je problem dijagnosticiran točno, ugrađeni original novi dijelovi ova metoda sevisa je bez kompromisa. Očekivan radni vijek zamjenjenje komponente na matičnoj ploči se mjeri u godinama. Za one koji žele kvalitetan popravak matične ploče bez kompromisa, ovo je jedina prihvatljiva opcija.

  • Pouzdanost je neusprediva s bilo kojom navedenom metodom.
  • Potreban profesionalan alat
  • Cijena popravka je 500kn + cijena ugrađenog čipa. Prosječna cijena je 900-1000kn.

Popravak matične ploče ovom metodom detaljnije možete pogledati klikom na link ( Reflow ) ili klikom na sliku.

 

Što vi morate znati kada birate servis i metodu popravka vašeg uređaja

Reparacija matične ploče - Reball ( reballing )

reballingKada uslijed mehaničkog naprezanja unutar određenog broja ciklusa grijanja i hlađenja BGA komponente dođe do puknuća kontakata. Reballing ( reball ) ili prekuglavanje je pouzdana metoda popravka matične ploče, ali samo u tom slučaju. Postotak takvih slučajeva je iznimno mali, svega par posto. Ipak, ako se popravak matične ploče  reballing ( reball ) metodom primjeni na dotrajalom čipu, odnosno ako je problem u samoj strukturi čipa, matična ploča će proraditi ali radni vijek nakon popravka će biti kratak. Radi toga većina servisa za popravak matične ploče reballing metodom i daje jamstvo od 3mj.

Reballing (reball) je proces u kojem se BGA komponenta uklanja uz pomoć BGA rework station-a s matične ploče te se sve kuglice mijenjaju novima i zatim se ISTI bga čip lemnim procesom ugrađuje na matičnu ploču. Dakle, reballing metodom se nakon zamjene kuglica bga čip koji je u velikom postotku dotrajao ugrađuje nazad na matičnu ploču. Ta činjenica je najveći nedostatak popopravku matične ploče reballing metodom.

Prednost reballing -a kao metode popravka je prvenstveno cijena a isti je kompromis između cijene i kvalitete. Iz tog razloga reballing nije naša preporuka. U našem servisu cijena popravka je 500kn i uspješnost je gotovo 100%. U cijenu je uračunato čišćenje laptopa od prašine, zamjena termalnih provodnika i testiranje ostalih komponenata na matičnoj ploči.

Reball proces