servis maticnih ploca hrvatska

Reparacija matične ploče - što Vi trebate znati

reflow reballPratim komentare korisnika već neko vrijeme i stekao sam dojam da kada s pokrene rasprava o popravcima matičnih ploča korisnicima uglavnom nije posve jasno kako i na koji način se vrše takvi popravci, metode koje se primjenjuju te njihove prednosti i nedostatke. Probati ću na jednostavan način približiti onima koje ipak interesira kako i na koji način će se njihov uređaj servisirati jer bitno je.

Medijski je najviše popraćeno zakazivanje BGA čipova vjerovatno jer za te kvarove nije potrebna skupa oprema i znanje koliko je to slučaj kod drugih kvarova koji su u pravilu teži za dijagnostiku a samim time i za popravak. Stoga, prije svega bi o tome trebalo ponešto reći.

Dakle, postoji jedan mit da  kontakti u obliku malih kuglica pucaju te da radi toga dolazi do zakazivanja bga komponente, najčešće grafičkog čipa. Fenomen se pripisuje zlom i pokvarenom bezolovnom lemu. Ideja otklanjanja problema leži u tome da  ako promijenim te kuglice odnsono kontakte, tada riješavamo problem. Ponekada i stvarno je tako, ali ti slučajevi su iznimno rijetki.
Reklo bi se sasvim logično, uvjerljivo i pouzdano riješenje. Nažalost, to je mit kojeg se većina slijepo drži. Neki možda i svjesni toga, drugi ne…..nebitno.

Problem, unatoč uvjerenjima mnogih leži u samom bga čipu. Kao takav on je dotrajao i potrebna je zamjena. Ako se ugradi nov čip, očekivani radni vijek istog je otprilike koliko je radio i do tada a često i mnogo više.

Nešto malo o metodama, reball, reflow ......

Reflow je metoda kojom se lemni kontakti ispod bga kučišta izlažu temperaturama višima od točke tališta ali ispod max dopuštene temperature samog čipa. Čip se ne uklanja s matične ploče niti se mijenjaju kontakti. Cijeli postupak traje oko 3-5  minuta.

Reball je metoda kojom se prvo uklanja BGA čip s ploče, kontakti se mijenjaju te se ISTI čip lemi nazad na ploču. Postupak traje otprilike 20-30 minuta.
Cijene za ovakav popravak se kreću od 400-800kn.

Za one koje zanima malo više klikom na linkove gore možete u detalje vidjeti kako izgleda pojedina metoda te videa u našem servisu.

Može se reći da je raspon cijena poprilično velik za istu uslugu. Je, ali za to postoji razlog. Više o tome ću kroz tekst dalje.

Zašto onda reball i reflow.?
Pa može, kada ustinu dođe do puknuća gore spominjanih lemova. Samo to je poprilično rijetko ali još bitnije nitko od servisera u HR ne može tvrditi da je čip u redu a da je problem u stvari u hladnim lemovima. Za takvo što potrebana je dijagnostička oprema koju nitko od servisera u HR ne posjeduje. Dakle, nagađa se….. I reball tako treba gledati, u okvirima te cijene postoji mala mogućnost da se kvar neće ponoviti. Kod jeftinijih uređaja zakazati će ih oko 20% nakon 5-6mj, Apple je malo žilaviji pa će oni raditi nešto duže.

Zamjena čipa, ukoliko se ugradi uistinu nov čip još ako je nove revizije je najpouzdanije riješenje, ali i najskuplje.

Osim metoda,alat i materijal je bitan kriterij koji mora biti zadovoljen za kvalitetno odrađen posao ali i objašnjava toliku razliku u cijenama.
Alat

Primarni alat koji se koristi za navedene metoda je BGA lemna stanica. Cijene lemne stanice se kreću od 200usd do 35000usd za strojeve optimalne za servise.
S stojevima već od 1000-1500usd se može bez problema zadovoljiti zahtjeve od proizvođača za lemljenje Bga komponente. Realno je za očekivati da onaj koji uloži u opremu 3-4t usd da cijena usluge neće biti ista onom koji uloži 150usd. Neće ni kvaliteta, ali još bitnije javljaju se dodatni kvarovi poput problema s Vram čipovima koji se u pravilu nalaze blizu GPU čipa pa stradaju.
Tu je također i materijal, uzet ću za primjer flux. Flux je ajmo to nazvati pasta za lemljenje. Original Amtech flux košta otplilike 40usd dok kineska kopija istog košta otprilike 4usd. To je ravno 10 puta manje.

Za pisanje ovog članka zavirio sam u arhivu e-pošte te izvukao klijenta kojem sam mijenjao GPU na macbook pro modelu iz 2008 još 2012g. Nakon toga čovjek je dao drugi uređaj, model iz 2011 u drugi servis u ZG gdje su mu neuspješno napravili reball. Otvoreno je rekao da je bio uvjeren kako je svejedno u koji servis će nositi, bio je u ZG pa ga je tamo i pustio. Na tom uređaju je isto tako zamjenjen GPU 2013g.
Mada sam uvjeren u kvalitetu same metode, nije mi bilo svejedno nazvati. Ipak čovjek tvrdi da oba uređaja rade dan danas bez ikakvih problema te da se koriste intezivno (klinci igraju igrice)…..
Dakle od zamjene Nvidija GPU-a na modelu iz 2008 je prošlo 4 godine……Nije do mene i mojih čarobnih prstića, iste rezultate će imati bilo koji servis s istom opremom, materijalom i ugrađenim dijelom.
Isplati li se malo više platiti popravak ili uštedjeti i napraviti reball pa što bude, stvar je na vama.
Servisima je reballing najunosniji i s najmanje rizika posebice ako se koristi jeftin alat i isti takav materijal, jamstvo je uglavnom 3mj što će izdržati većina. U potonijem slučaju troškovi s amortizacijom su svega 50-ak kuna, a vrijeme utrošeno je maksimalno 2 sata.
Na nama, serviserima je da Vam kažemo nedostatke svake od opcija. Ili bi to barem tako trebalo biti.